Direct naar de inhoud
Logo van de Europese Commissie
Vertegenwoordiging in België

Belgische burgers zien voordelen in toekomstige EU-uitbreiding

Uit de meest recente Speciale Eurobarometer over EU-uitbreiding blijkt dat 56% van de Belgische respondenten de voordelen die eerdere uitbreidingen hebben opgeleverd erkent, en kansen ziet voor de toekomst.

  • Nieuwsartikel
  • 2 september 2025
  • Vertegenwoordiging in België
  • Leestijd: 1 min
Visit of Valdis Dombrovskis, Executive Vice-President of the European Commission, to Latvia

Positieve houding tegenover uitbreiding

De enquête toont aan dat een ruime groep Belgen een gunstige kijk heeft op verdere EU-uitbreiding, zeker wanneer landen voldoen aan alle voorwaarden voor lidmaatschap. 

Volgens de Belgische respondenten bracht eerdere EU-uitbreiding duidelijke voordelen, onder meer op vlak van:

  • Economische groei en handel: meer kansen voor Belgische bedrijven en consumenten.
  • Vrij verkeer en culturele uitwisseling: sterkere banden tussen Europese burgers.
  • Stabiliteit en veiligheid: een uitgebreidere Unie betekent meer samenwerking in crisistijden.

Voor de toekomst verwachten Belgen vooral economische en geopolitieke voordelen van uitbreiding, zoals een versterkte positie van de EU in de wereld en betere samenwerking rond klimaat, energie en veiligheid.

Voorwaarden en verwachtingen

Belgen vinden het belangrijk dat kandidaat-lidstaten alle toetredingscriteria naleven. Transparantie, democratische waarden en respect voor de rechtsstaat staan daarbij centraal. Daarnaast hechten burgers belang aan duidelijke communicatie en toegankelijke informatie over het proces.

De resultaten van de Eurobarometer tonen aan dat Belgische burgers in grote mate openstaan voor een sterker en groter Europa, op voorwaarde dat uitbreidingen goed voorbereid en onderbouwd gebeuren. 

Achtergrond

De speciale Eurobarometer en de perceptieonderzoeken werden uitgevoerd door middel van persoonlijke interviews tussen februari en juni 2025. Meer informatie, waaronder over de resultaten van de perceptieonderzoekenis online te vinden. De volledige resultaten en specifieke resultaten voor België zijn eveneens online beschikbaar.

Bijzonderheden

Datum publicatie
2 september 2025
Auteur
Vertegenwoordiging in België