Direct naar de inhoud
Vertegenwoordiging in België
  • Nieuwsartikel
  • 2 juli 2024
  • Vertegenwoordiging in België
  • Leestijd: 3 min

De Commissie keurt een voorlopige beoordeling van het eerste betalingsverzoek van België in het kader van de herstel- en veerkrachtfaciliteit goed

 Vandaag heeft de Commissie haar goedkeuring gegeven aan een positieve (voorlopige) beoordeling van 19 van de 20 mijlpalen en streefdoelen in verband met het eerste betalingsverzoek van België voor 658 miljoen euro (exclusief prefinanciering) in het kader van de herstel- en veerkrachtfaciliteit. 

Euro with miniature figurines

Tegelijkertijd concludeerde de Commissie dat één mijlpaal rond de pensioenhervorming in het betalingsverzoek – dat België op 20 september 2023 heeft ingediend – onvoldoende werd verwezenlijkt.

 

Een positieve voorlopige beoordeling van alle mijlpalen, op één na…

Het betalingsverzoek heeft betrekking op belangrijke stappen in de uitvoering van negen hervormingen en zeven investeringen. Deze zullen positieve veranderingen teweegbrengen voor burgers en bedrijven in België op het vlak van digitalisering, schone mobiliteit, onderwijs, volwassenenonderwijs, werkgelegenheid en beheer van de overheidsbegroting.

De belangrijkste maatregelen in dit betalingsverzoek zijn onder meer:

  • Een hervorming om de uitrol van 5G- en glasvezelnetwerken te versnellen: België heeft de eerste stappen gezet (in het kader van een bredere hervorming) om moeilijkheden weg te nemen bij de uitrol van nieuwe infrastructuur voor snelle connectiviteit in ons land. Dankzij die eerste stappen heeft België zijn 5G-dekking voor huishoudens in heel het land al aanzienlijk opgekrikt, tot 30 % in 2022 (een stijging ten opzichte van de 4 % in 2021).
  • Hervormingen en investeringen om schone mobiliteit in het hele land te bevorderen: verschillende mijlpalen en streefdoelen in het eerste betalingsverzoek ondersteunen de overgang naar elektrisch rijden. Hieronder vallen maatregelen om de uitrol van de oplaadinfrastructuur voor elektrische voertuigen in heel België te versnellen: er werden onder meer een federale, fiscale stimulans en een wettelijk kader voor Vlaanderen voorzien om de installatie van 65.000 particuliere, publieke en semi-publieke laadstations collectief te ondersteunen. Daarnaast heeft de federale regering de preferentiële belastingregeling voor bedrijfswagens herzien, zodat die vanaf 2026 alleen openstaat voor nieuwe auto's die geen CO2 uitstoten. Ook het federale “mobiliteitsbudget” is gewijzigd en bevordert nu alternatieven voor bedrijfswagens voor werknemers.  

 

Beroep op de opschortingsprocedure

De Commissie heeft vastgesteld dat één mijlpaal in verband met de pensioenhervorming (mijlpaal 157) nog niet op volledig werd verwezenlijkt. Om deze mijlpaal te behalen, moet België een voorstel voor pensioenhervorming voorleggen ter goedkeuring aan de federale regering, met name om de financiële en sociale houdbaarheid van het pensioenstelsel te verbeteren. De Commissie stelde vast dat de hervorming nog niet voldoet aan alle vereisten van het uitvoeringsbesluit van de Raad.  

De Commissie activeert daarom de procedure voor de zogenaamde “betalingsopschorting”, die is vastgelegd in artikel 24, lid 6, van de RRF-verordening. Deze procedure geeft de lidstaten een maand de tijd om opmerkingen in te dienen, en zes extra maanden om de mijlpaal te verwezenlijken. De procedure maakt het ook mogelijk dat zij een betaling ontvangen die gekoppeld is aan de mijlpalen en streefdoelen die al wel zijn verwezenlijkt.

 

Volgende stappen

De Commissie heeft nu haar positieve voorlopige beoordeling van de mijlpalen en streefdoelen die volgens haar op bevredigende wijze zijn verwezenlijkt, toegezonden aan het Economisch en Financieel Comité (EFC), dat vier weken de tijd heeft om advies uit te brengen.

Tegelijkertijd heeft de Commissie België meegedeeld waarom zij van mening is dat de mijlpaal voor de pensioenhervorming niet op bevredigende wijze is verwezenlijkt. België heeft nu een maand de tijd om opmerkingen bij de Commissie in te dienen.

 

Achtergrond

Het Belgische herstel- en veerkrachtplan omvat een breed scala aan hervormingen en investeringen. Het plan zal worden gefinancierd met 5 miljard euro aan subsidies en 264 miljoen euro aan leningen.

België heeft reeds 17 % van de middelen voor het Belgische plan ontvangen (770 miljoen euro aan voorfinanciering in augustus 2021 en 145 miljoen euro aan voorfinanciering in het kader van REPowerEU in januari 2024).

 

Meer info

Persbericht

Meer informatie over het Belgische plan, met inbegrip van de projecten die door de herstel- en veerkrachtfaciliteit in België worden gefinancierd, vindt u hier terug.

Bijzonderheden

Datum publicatie
2 juli 2024
Auteur
Vertegenwoordiging in België